Positiivisen ajattelun merkityksestä

Jokainenhan haluaa kokea rauhaa. Mielessä ”pyörivän” mielikuva- ja ajatussisällön tyyntymistä ja jäsentymistä voi saada aikaan. Tietopuolisen tekstin lukeminen järjestää ajatuksia loogisiksi kokonaisuuksiksi. Se kehittää ajattelua ja antaa tietoa. Kannattaa valita sopivansisältöistä luettavaa, jotta sen sisällön ajattelu lukiessa synnyttää tai säilyttää rauhaa.

Luodakseen pysyvämpää perustaa rauhalle ja muullekin positiivisuudelle kannattaa opetella hallitsemaan ajatteluaan. Siihen on valta ja velvollisuus jokaisella. Vähitellen voi myönteisessä hengessä oppia valitsemaan mitä ajattelee tai on ajattelematta.

Ajattelun voima ja sen vaikutukset

Ajattelun tärkeyden ymmärtää, kun huomaa, että ajatuksista muodostuvat omat käsitykset asioista: työstä, lähimmäisistä ja kaikesta muusta, mitä omassa elämässä on. Mielessä voi olla vähemmän tärkeitä, tarpeettomia ja niitä, joita tietoisesti haluaa tai tahtoo ajatella. On mahdollista oppia hallitsemaan ajatuksiaan.

Jokainen ajateltu ajatus palautuu aina sen ajattelijaan takaisin ja muuttaa ihmistä sisältönsä mukaiseen suuntaan. Toteutuessaan ajatukset vaikuttavat ensin itseen ja sitä kautta ihmissuhteisiin.  Rauha lisääntyy, kun sitä oikeanlaisella ajattelutavalla ja oikeansisältöisillä ajatuksilla rakentaa.

Kehittämällä ajatteluaan järkeväksi ja loogiseksi sekä ajatuksiaan sisällöltään ja muodoltaan positiivisiksi aloittaa myönteisten syiden luomisen ajattelunsa seurauksille. Ajatuksia on sisällöltään sekä negatiivisia että positiivisia. Voi päätellä kummat ovat itseä ja lähimmäisiä kohtaan parempia ajateltaviksi seurausten kannalta.

Jokainen vaikuttaa omalla persoonallaan ympäristöönsä. Voi valita millä tavoin vaikuttaa toisiin. Jos suhtautuu heihin myönteisesti, saa myönteistä palautetta. ”Kaikki mitä te tahdotte ihmisten tekevän teille, se tehkää samoin heille”. (Kristus Jeesus)

Oikean ajattelun ohjaus ja metodi

Ajatusten, joita valitsee ajateltavakseen, on hyvän rakentamiseksi oltava oikeita sekä ajattelijan itsensä että hänen kauttaan myös maailmankaikkeuden kannalta. Tämä huomioiden ajattelun on oltava oikein ohjattua ja tapahtua ihmisen oman hyvyyden, jumaluuden, sisäisen Itsen hallitsemana, sopusoinnussa kaikkiallisen jumalallisen säätelyn, Ikuisen Itsen tahdon kanssa.

Tarkoituksenmukaisesti tähän johdattaa loogisen positiivisen ajattelutaidon metodin, ajatusjoogan harjoittaminen. Aloittamiseen tarvitaan luku- ja kirjoitustaito. Metodissa on mantroja, loogisia ja positiivisia lauseita tai virkkeitä tarkoituksenmukaisesti muodostettuina eri hyveiden kehittämistä varten. Mantroista on koottu mietiskelyohjelmia, joiden lukeminen ja toistelu kehittävät luonnetta jalommaksi.

Eri hyveitä voi kehittää, kutakin erikseen. Opiskelija pystyy ilmentämään niitä sekä saattamaan itseään harmoniaan ja sopusointuisempaan yhteiseloon lähimmäistensä kanssa. Tämä metodi ja muukin tässä kirjoituksessa kerrottu selviävät parhaiten mainitun metodin opiskelukurssin opetuskirjekirjasta (ks. lähteet).

Yhteys sisäiseen Itseen ja henkinen kasvu

Positiivinen ajatustyö avaa vähitellen tuntumaa omaan todelliseen Minään, sisäiseen Itseen. Se johdattaa oman Ikuisen Itsen löytämiseen. Tarkoituksenmukainen menetelmä tarvitaan, jotta kehitys tapahtuisi oikeassa järjestyksessä ja asteittain. Siten kehittyminen on turvallista ja viisaasti ohjattua jumalallisen säätelyn mukaisesti.

Alkuun pääsee ryhtymällä rohkeasti harjoittelemaan ajatuselämänsä ja tarvittaessa pyrkimystensä jalostamista. Samalla tajunta avartuu ja alkaa ymmärtää todellisuutta. Ihmisen kehitystien eräs tärkeimmistä päämääristä on päästä ajatustensa herraksi oman Itsensä ohjauksella. Ennen kaikkea välttää negatiivista ajattelua jalostamalla sitä positiiviseksi. Valoisista ihmisistä hyötyvät myös lähimmäiset, kun heidän hyvyytensä säteilee ympärilleen esimerkiksi rauhana.

Ajatusten hallinnan tulokset

Ajatustensa hallinnan, keskittymisen ja ennen muuta positiivisena pitämisen opiskelun ja harjoittamisen ansiosta koko ihminen positivisoituu ja luonne jalostuu. Turha ajatusharhailu vähenee ajattelun kehittyessä järkeväksi ja loogiseksi. 

Tietoinen läsnäolo toteutuu helpommin, kun vähitellen pystyy itse valitsemaan, mitä milloinkin ajattelee tai on ajattelematta. Suorituskyky paranee kaikessa työssä, joka toteutuu helpommin ja väsyttämättä tarpeettomasti. Aina on tietenkin hyvä muistaa levätä ja rentoutua riittävästi oikealla tavalla.

Varsinkin alussa tarvitaan opettajan ohjausta ja tarvittaessa tukea. Jatkossakin oppilas tarvitsee opettajan, sillä henkisellä Tiellä jokainen on oppilas riippumatta kehitysasteestaan. Yläpuoleltaan löytää aina viisaamman. Tarkoituksena on kuitenkin kehittyä henkisesti itsenäiseksi.

Valkealle tielle – rauhan rakentajaksi

Valkealle Tielle lähteminen on mahdollista jokaiselle, joka haluaa etsiä tietoa ja toimia oman ja lähimmäisten elämän parhaaksi. Se on maailmanrauhan lisäämistä. Sitä voi tehdä kuka tahansa, kun vain haluaa tai tahtoo aloittaa Itsensä toteuttamisen positiivisin päämäärin. ”Minä olen oma Itseni” kuvaa tällöin oman toiminnan luonnetta sopivasti. Työ on vapaaehtoista ja siihen saa jumalallista siunausta ja tukea. Positiivinen tekeminen on sitä paremmin hyviä tuloksia tuottavaa, mitä harjoitetummat ja hallitummat ajatukset tekijällä ovat.

Voi kiiruhtaa hitaasti ja se on parempikin. Hiljaa hyvää tulee. Kehittyminen tarvitsee aikaa ja uuden tiedon ”sulattelua” välillä. Pitkäjänteisyys kannattaa. Opiskellessa tapahtuu kehitystä jatkuvasti, ja sen havaitsee ennemmin tai myöhemmin. Ajoittaisia ”turhautumistuokioita” voi tulla, mutta kannattaa ylläpitää uskoa Itseensä ja positiiviseen toimintaansa. Vaikeudet ovat voittamista varten. Elämä pysyy optimistisella asenteella kirkkaana aineen vastuksestakin huolimatta.

Ihmisen oma vastuu ja hyvyys

Myönteisen kehityksen toteutuminen omakohtaisesti riippuu kuitenkin ihmisestä itsestään, missä määrin ja kuinka aktiivisesti hän vapaaehtoisesti haluaa tai tahtoo oikein ja järkevästi kohentaa elämänlaatuaan.

Asiat toteutuvat vain tekemällä eikä vain odottamalla, että toiset (tai vain yksi ainoa) tekee sen omasta tai toisten puolesta.Tämä tekijä, hyvyys, löytyy jokaisesta. Kunkin ihmisen oma Itse toimii hänen vapahtajanaan, antamalla rohkeasti Itsensä ilmentyä ja toteuttaa ihmiselonsa jumalallista tarkoitusta.

Sitä myötä oman mystisen Kristuksen, positiivisuuden negatiivisuudesta vapauttavaa lunastusta tapahtuu jo jonkin verran jokaisen tietoisen positiivisen ajatuksen ajattelun ja positiivisen teon tekemisen yhteydessä. Kaikki oikeat ja järkevät pyrkimykset onnistuvat ja saavat jumalallista siunausta. Hyvyys toteutuu positiivista työtä tekemällä. Se on paras aloittaa oman ajatuselämänsä positivisoimisella. Sen perustalta alkavat aidot positiiviset teot.

”Tule askel askeleelta [vähitellen] minun kanssani kulkemaan”.

”Minun [positiivisuuden] kuormani on keveä.”

”Rauhaani Minä [Itsen positiivisuus, jota ihminen ilmentää jalojen luonteenominaisuuksiensa välityksellä] teille annan.”  (Kristus Jeesus).

”Kristus minussa elää” totesi Paavalikin omassa elämässään tapahtuvan.

Mystinen Kristus on positiivisuutena ihmisessä sisäisesti, aluksi ituna. Vahvistamalla Häntä itsessään positiivisuutta lisäämällä tämä osa kaikkiallisesta kosmisesta Kristuksesta (koko kaikkeutta ylläpitävästä ja elähdyttävästä positiivisesta voimasta) lunastaa ihmisen vähitellen vapaaksi negatiivisuudesta. Sitä mukaa kun ihminen positivisoi itseään, jalostaa luonnettaan.

Kokemuksen kautta ymmärrykseen

Luonnon lain mukaan jokaisen on itse kannettava oma kuormansa, tekojensa seuraukset. Onneksi tämän karman negatiivisen puolen hyvittämistä on mahdollista tehdä positiivisin ajatuksin ohjatulla rakentavalla työllä. Siten se tapahtuu helpommin.

Kokemuksena voin kertoa, että kannatti aikanaan aloittaa ajatusten harjoittaminen ja yrittää tehdä parhaansa kykyjensä ja mahdollisuuksiensa mukaan. Osallistua toimintaan ja vapaaehtoiseen talkootyöhön opiskelijayhteisössämme.

Itseluottamusta olisi voinut olla enemmän. Olisi ollut viisasta hiljentyä tutkimaan itseään jo alussa, jotta olisi alkanut positivisoida itseään aktiivisesti. Sinnikkäästi kuitenkin jatkoin mukana yhteisön toiminnassa. Tuloksia opiskelusta aloin kokea vasta, kun sain ajatukseni ”henkimaailmoista” maan pinnalle ja aloin tehdä maallista työtä. Se rauhoitti ja toi opittuja asioita ilmeneviksi elämässäni. Havainnot niistä kannustivat jatkamaan edelleen eteenpäin Valoa kohti. Tarvitsin kehittymisaikaa 45 vuotta ennen kuin koin ajatusjoogan harjoittamisen perustarkoitusta. Havahduin tilanteestani. Ryhdyin toimeen ja aloin tosissani opetella kurssin perusasioita, kuten ajatusten hallintaa ja keskittymistä sekä ylläpitää ajatuselämäni positiivisuutta. Tuloksia alkoi ilmetä aika nopeasti. Sisäistä rauhaa olen saavuttanut. Tietenkin kehitys jatkuu edelleen. Sen edistyminen on yksilöllistä jokaisella ja riippuu muun muassa omista lähtökohdista, karmasta ja aktiivisuudesta.

Ajatusjoogan tie

Edellä kerrottuun ajatusten tietoiseen hallintaan ja positivisoimiseen johdattavaan opiskeluun varta vasten tarkoitettu metodi on ajatusjooga. Sitä harjoittaessaan oppii ajatusten, tunteiden ja mielen hallintaa rinnakkain ajatusmaailman loogistamisen ja positivisoimisen kanssa. Päätavoitteena on luonteen jalostaminen ja opitun käytäntöön soveltaminen. Kehittyminen henkisesti itsenäiseksi ihmiseksi, jolla on oma voimakas positiivinen persoonallisuus.

Jaloluonteiset ihmiset säteilevät Valoa rakentaen Rauhaa!

© Arto Paulaharju, Via-Akatemia

Lähteet:

Tyyne Matilainen ja Mirja Salonen, Kirjeopisto Vian rajajoogan kurssi. Kymmenen opetuskirjettä. Toimittanut Terttu Seppänen. Uuden Safiirin Aikakauskirja 2 2019. Via-Akatemian säätiö sr. (Rajajoogan kurssi sisältää ajatusjoogametodin)

Rajajoogaopettajien Tyyne Matilaisen, Mirja Salosen ja Terttu Seppäsen opetukset

Suositeltavaa luettavaa:

Tuula Uusitalo: Hyvyyden voimien palveluksessa Tyyne Matilaisen esoteerinen filosofia ja sen inspiroimia välähdyksiä. Uuden Safiirin Aikakauskirja 1 2016. Via-Akatemian säätiö sr. 

Tilaa kirja täältä!

Via Positiva, Via ry:n jäsenlehti. Tietoa, virikkeitä ja kokemuksia ajatusjoogan opiskelusta. Via ry:n jäsenlehti on tilattavissa. Tilaa Via positiva täältä!  

Lisätietoja:

www.via.fi

www.ajatusjooga.fi